HEBRI NEWS

Czyste powietrze w domu

Większość z nas dobrze czuje się w pomieszczeniach, w których stoją rośliny doniczkowe. Zieleń jest nie tylko miła dla oka zmęczonego codziennym wpatrywaniem się w ekrany komputerów i smartfonów. Rośliny ozdabiają nasze mieszkania czy biura, ale mają także realny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Powszechnie wiadomo, że rośliny „produkują” tlen w dzień, natomiast w nocy oddychają zużywając tlen z powietrza. Jednak nie należy przez to zakładać, że w sypialni nie możemy mieć kwiatów doniczkowych – rośliny zużywają znikomą ilość tlenu w porównaniu z naszym zapotrzebowaniem. Jednocześnie mają dobry wpływ na skład powietrza, którym oddychamy, ponieważ potrafią pochłaniać wiele związków szkodliwych dla człowieka.

Rośliny pochłaniają takie związki jak trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny, amoniak – substancje wydzielane przez farby, wykładziny, ściany – a także toksyny obecne w miejskim smogu.

Jakie rośliny warto mieć w domu?

Bluszcz zwyczajny, skrzydłokwiat, hoja różowa, trzykrotka purpurowa, fitonia białożyłkowa, figowiec beniamina – pochłaniają szczególnie dobrze tzw. VOC, czyli lotne związki organiczne.

Paprocie – mamy wiele odmian paproci, z których można wybrać coś dla siebie. Są łatwe w hodowli i świetnie pochłaniają różne toksyny.

[źródła: „Variation in Formaldehyde Removal Efficiency among Indoor Plant Species” Kwang Jin Kim, Myeong Il Jeong, Dong Woo Lee, Jeong Seob Song, Hyoung Deug Kim, Eun Ha Yoo, Sun Jin Jeong, Seung Won Han „Use of living pot-plants to cleanse indor air – research review” Jane Tarran, Fraser Torpy, Margaret Burchett https://www.crazynauka.pl/czy-bezpieczne-jest-trzymanie-roslin-w-sypialni-skoro-noca-zuzywaja-tlen/]